Kilka słów o afiliacji

Czy kiedy mówisz znajomym, że zarabiasz na afiliacji to patrzą na Ciebie pytająco?
A może zastanawiasz się co to jest afiliacja, bo ktoś chwalił się, że znalazł sposób na zarabianie w Internecie?

Czym jest afiliacja?

To nic innego jak zarabianie pieniędzy za polecanie produktów i usług w Internecie.

Afiliacja, czyli marketing afiliacyjny to rodzaj marketingu internetowego (online), opierającego się na współpracy Reklamodawców oraz Wydawców (Partnerów), najczęściej za pośrednictwem Sieci Afiliacyjnej.

Charakterystyczną dla marketingu afiliacyjnego cechą jest rozliczanie działań afiliacyjnych na podstawie efektu, czyli w tak zwanym modelu efektywnościowym lub performensowym.

Czym jest Sieć Afiliacyjna i program partnerski?

Sieć afiliacyjna (inaczej sieć partnerska) to z jednej strony specjalistyczna technologia afiliacyjna, a z drugiej osoby, które dzięki tej właśnie technologii, wiedzy oraz  znajomości rynku i jego uczestników, rozwijają programy partnerskie.

Sieć afiliacyjna przede wszystkim umożliwia współpracę pomiędzy Reklamodawcami, czyli tymi, którzy udostępniają swoje produkty i usługi do promocji oraz Wydawcami (inaczej źródła ruchu), czyli tymi, którzy chcą te produkty i usługi promować.

Program partnerski to nic innego jak udostępniona przez Reklamodawcę kampania reklamowa, w której może uczestniczyć Wydawca.

Kim jest Wydawca?

Wydawca, to inaczej Partner Sieci Afiliacyjnej. Posiada on dostęp do technologii afiliacyjnej używanej przez Sieć, w której jest zarejestrowany. Partner posiada coś czego potrzebuje Reklamodawca – potencjalnych Klientów, zainteresowanych zakupem dóbr i usług.  Klientami mogą być użytkownicy strony internetowej, rekordy baz danych lub interesariusze, np. pośredników finansowych.

Jak to działa? 

To proste. Wybierasz Sieć Afiliacyjną, potem program partnerski, który chcesz polecać i działasz!

Co najważniejsze afiliacja nastawiona jest na efekt, dlatego rozliczenie wszelkich działań reklamowych dostępne jest w modelach efektywnościowych, np. za sprzedaż.

Kto na tym zyskuje? Wszyscy.
Afiliacja to system win-win-win, dlatego, że każdy jej uczestnik coś zyskuje – Reklamodawca sprzedaje swój produkt lub usługę i dzieli się przychodem z transakcji, Wydawca otrzymuje prowizję za pracę, którą wykonał by pozyskać Klienta dla Reklamodawcy, Sieć Afiliacyjna zarabia prowizję za obsługę programu  partnerskiego, a Klient może cieszyć się z udanego zakupy lub znalezienia idealnej oferty danej usługi.

Pamiętajmy o relacjach! To one są kluczem do skuteczności jakichkolwiek działań afiliacyjnych. Dobre relacje Wydawcy z Siecią Afiliacyjną to większe wsparcie i lepsza współpraca z obu stron. Sprawdzone i uczciwe relacje pomiędzy Reklamodawcą, a Siecią Afiliacyjną to gwarancja negocjacji specjalnych stawek, rzetelności rozliczeń i maksymalnego udziału najlepszych źródeł ruchu w kampanii.

Afiliacja tylko z pozoru wydaje się niezrozumiała, w praktyce można nauczyć się jej zasad szybciej niż jazdy na rowerze!

A teraz, kiedy wszystko jest już jasne, zapraszam do współpracy 🙂

Powodzenia!