Zarabianie na afiliacji – segmentacja odbiorców maili

 

Zarabianie na afiliacji – segmentacja odbiorców maili

Zarabianie na afiliacji przez mailing jest na tyle satysfakcjonujące, na ile długa jest lista subskrybentów i na ile przemyślany jest sposób komunikacji z odbiorcami. Co to oznacza? Przede wszystkim konieczność personalizacji przekazu, bo taki właśnie przekaz może wygenerować 20-procentowy wzrost możliwości sprzedaży *. Maile uniwersalne nie zdają egzaminu, a nie sposób tworzyć dla każdego odbiorcy innego maila. I tu pojawia się konieczność segmentacji bazy adresowej.

 

 

Segmentacja ma znaczenie!

Podane wyżej dane dotyczące wzrostu możliwości sprzedaży przez wprowadzenie personalizacji można uzupełnić innymi. Jak pokazuje Hubspot, personalizowanie CTA powoduje wzrost konwersji o 42 proc.**, a przecież CTA to jedno z najbardziej skutecznych narzędzi e-marketingu.

Jeśli odbiorcy są aż tak bardzo czuli na personalizację, to warto ją zapewnić. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o swoich subskrybentach i na bazie zebranych danych dokonać ich segmentacji. Dopiero potem można opracować kilka scenariuszy wysyłki maili – dla każdej z wytypowanych grup osobno.

 

 

Co to jest segmentacja bazy mailingowej?

Segmentacja bazy to inaczej podział subskrybentów na możliwie jednorodne grupy. Taki zabieg ma pomóc w opracowywaniu jak najskuteczniejszego przekazu i dostosowaniu technicznych aspektów mailingu do preferencji wybranej grupy.

Segmentacji można dokonać na bazie danych:

  • deklaratywnych – danych, które udostępnili odbiorcy, np. w czasie zapisu do newslettera;
  • behawioralnych – zebranych na podstawie zachowań odbiorcy, np. częstotliwości otwierania maili, reakcji na CTA zamieszczonych w mailach, otwierania maili o określonym temacie, itp.

 

 

Zarabianie na afiliacji wymaga wyczucia

Afiliacja poprzez mailing zobowiązuje do szczególnej uważności. W przeciwieństwie do afiliacji przy pomocy strony internetowej, czy społeczności w social media, afiliacja przez mailing może być odbierana jako zbyt agresywna. Dlatego tak istotne jest targetowanie mailingu, tworzenie dopasowanego przekazu i wysyłanie maili w takiej częstotliwości, która nie będzie uznawana przez daną grupę za irytującą.

Adobe opublikowało niezwykle ciekawe wyniki badań odbiorców mailingu. Badanie przeprowadzono w 2018 roku i przedstawia poziom irytacji odbiorców w różnych przedziałach wiekowych na wybrane cechy mailingu. W każdej grupie wiekowej zbyt często wysyłane przez markę maile irytują odbiorców najbardziej. Szczególnie czuła na ten mankament mailingu jest grupa osób 35-letnich i starszych.

Widać też wyraźnie, że im młodsza grupa odbiorców, tym większe znaczenie odgrywa design maili, grafika, wideo oraz przyciski, które ułatwiają realizację celu. Im starsi odbiorcy, tym więcej uwagi zwracają na treść maili.

Widać też wyraźnie, że im młodsza grupa odbiorców, tym większe znaczenie odgrywa design maili, grafika, wideo oraz przyciski, które ułatwiają realizację celu. Im starsi odbiorcy, tym więcej uwagi zwracają na treść maili.

Opracowanie Solutions4Ad na podstawie raportu Adobe “2018 Adobe Consumer Email Survey”.

Zachęcamy do zapoznania się z całością raportu Adobe na stronie https://www.slideshare.net/adobe/2018-adobe-consumer-email-survey

 

 

Jak grupować subskrybentów, żeby mailing był skuteczny

Powyższe przykłady dotyczyły podziału według danych demograficznych, takich jak wiek i płeć. Sensowne jest również wyselekcjonowanie grupy subskrybentów

  • nowych,
  • aktywnych,
  • nieaktywnych.

Nowi subskrybenci bardzo chętnie otwierają maile i studiują ich treść. Ich zapis do newslettera to dobry moment, by się przywitać i jak najlepiej przedstawić swoją markę. Warto przygotować dla tej grupy specjalny scenariusz, stopniowo rozbudzający ciekawość wybranym tematem i budujący zaangażowanie odbiorcy.

Aktywni subskrybenci to ci, którzy wymagają dopracowanych treści, najlepszych ofert i trudno dostępnych informacji. W zamian oferują swoje zaangażowanie i aktywność. To zdecydowanie najbardziej owocna grupa na liście subskrybentów.

Nieaktywni subskrybenci są grupą, której rozmiary warto co jakiś czas zminimalizować. Jednym ze sposobów jest aktywizacja przez przygotowany do tego scenariusz maili. Jeśli aktywizacja nie przyniesie oczekiwanych efektów, pozostaje opcja ponownego zapytania o chęć subskrybowania newslettera.

Oczywiście, warto poszukiwać innych sposobów segmentacji odbiorców maili. Jeśli jest to konieczne, dzielić subskrybentów na zainteresowanych konkretnymi tematami, produktami, czy usługami, tak, by nie dostarczać im zbędnych, nietrafionych treści. Można grupować odbiorców według kampanii, która doprowadziła do ich zapisu, np. kampanii prowadzonej na Facebooku, w Google Ads, czy kampanii prowadzonych przez partnerów biznesowych. Każde doprecyzowanie cech grupy to lepsza konwersja i skuteczne zarabianie na afiliacji.

* Demand, CaseStudy Concus, https://resources.demandgen.com/case-studies/casestudy-concur,

** Hubspot, Stop Being Rude: 22 Data-Backed Reasons to Personalize Your Marketing, https://blog.hubspot.com/marketing/data-personalize-marketing-li

 

 

 

 

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *