Czy afiliacja jest dla mnie?

 

Czy afiliacja jest dla mnie?

Afiliacja wydaje się łatwą formą pozyskiwania Klientów, w Internecie znajdziemy pełno informacji na temat jej skuteczności.

Ale czy na pewno jest dla każdego?

 

 

Afiliacja, czyli marketing afiliacyjny – jak działa?

Afiliacja to rodzaj marketingu Internetowego. Za jej pomocą można pozyskiwać ruch na swoja stronę, czyli zwiększać ilość użytkowników stron, a docelowo generować sprzedaż oferowanych produktów lub usług.

Koncepcją marketingu afiliacyjnego jest promowanie usług i produktów Reklamodawców za pomocą sieci Partnerów, działających w różnych kanałach sprzedażowych. Partnerzy to jedno z ogniw marketingu afiliacyjnego, pozostałe ogniwa to Reklamodawcy i Sieci Afiliacyjne. Współpraca pomiędzy wszystkimi ogniwami to korzyści dla każdej ze stron. Reklamodawca sprzedaje swoje produkty lub usługi, Partnerzy otrzymują wynagrodzenie za dotarcie do Klienta, a Sieć Afiliacyjna otrzymuje prowizję za obsługę programu partnerskiego oraz znalezienie i pomoc Partnerom.

Afiliacja postrzegana jest jako najtańsza forma reklamy, co wynika ze sposobu wynagradzania Partnerów generujących akcje – wynagradzanie za efekt jest cechą wyróżniającą marketing afiliacyjny.

 

 

Prowadzisz sklep internetowy i zadajesz sobie pytanie, czy marketing afiliacyjny jest dla Ciebie?

Marketing afiliacyjny jest bardzo dobrym sposobem na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym. Ale jeśli jesteś na początku przygody z własnym sklepem online to konieczne jest również budowanie świadomości marki – w tym też może pomóc marketing afiliacyjny. Planując budżet na działania afiliacyjne warto przewidzieć wydatki na wynagrodzenie za inne akcje niż CPS (sprzedaż), wynagradzanie za kliknięcia lub wyświetlenia mogą przyciągnąć bardzo dużych Partnerów, którzy znacznie powiększą grono odbiorców Twojej reklamy i pomogą zaistnieć marce.

Ze względu na relatywnie niskie koszty, marketing afiliacyjny zawsze jest dobrym pomysłem.

 

 

Chce pozyskiwać sprzedaż za pomocą afiliacji – co zrobić?

Jeśli już zdecydujesz się na pozyskiwanie sprzedaży za pomocą afiliacji lub masz jeszcze wątpliwości i chcesz zdobyć więcej informacji, skontaktuj się z Sieciami Afiliacyjnymi.

Sieć Afiliacyjna to podmiot, który umożliwia realizację zadań marketingu afiliacyjnego. Posiada niezbędną wiedzę, doświadczenia oraz kontakty, obsługuje technologie afiliacyjną, często jest przewodnikiem dla Reklamodawców i Partnerów. Sieć, stanowiąc łącznik pomiędzy Reklamodawcą a Wydawcą, zachęca do udziału w danym programie partnerskim.

Jeśli nie masz doświadczenia w afiliacji, pracownicy Sieci Afiliacyjnej odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą w stworzeniu oferty dla Partnerów, dostosowaniu landing page i banerów.

 

 

Za co płaci się w programach partnerskich?

W afiliacji płacimy za efekt, najczęstszymi modelami rozliczeń są:

 • CPM oraz CPT – rozliczenie za 1000 wyświetleń danej kreacji reklamowej.
 • CPC – rozliczenie za kliknięcia w kreację reklamową.
 • CPL – rozliczenie za wypełnienie formularza, może nim być wniosek o pożyczkę, formularz rejestracyjny na stronie, zapisanie się do newslettera. Definicja modelu CPL jest dość płynna, zawsze powinna być doprecyzowana.
 • CPA – rozliczenie za akcję. Akcją może być: klik, formularz, zapisanie się do newslettera, sprzedaż. Definicja modelu powinna być doprecyzowana.
 • CPO – rozliczenie za zamówienie. Zamówieniem może być: wniosek o ofertę ubezpieczenia lub złożenie zamówienia w sklepie internetowym.
 • CPS – rozliczenie za sprzedaż produktu lub usługi.

Model rozliczenia powinien być dostosowany do naszego celu.

 

 

Czy potrzebny jest landing page?

Landing page jest niezbędna jeśli chcemy prowadzić działania marketingowe. To strona internetowa, na którą kierowani są użytkownicy, którzy klikają w kreacje reklamowe. Jest stworzone przez Reklamodawcę i musi spełniać kilka kryteriów by spełniać swoje podstawowe zadanie, a przede wszystkim musi umożliwiać wykonanie akcji, np. zostawienie danych, czy złożenie zamówienia.

 

 

W jaki sposób Sieć Afiliacyjna uzyska statystyki z działań Partnerów?

Landing page należy do Reklamodawcy, a jednak Sieć Afiliacyjna gromadzi statystyki z działań wykonywanych na tym landing page – dlaczego? Gromadzenie statystyk w systemie afiliacyjnym umożliwia kod zliczający.

Kod zliczający (inaczej: kod śledzący, post back lub pixel) to kod generowany przez technologię afiliacyjną, umieszczony w odpowiednim miejscu pozwala na zliczanie statystyk z działań.

 

 

Co zlicza kod zliczający?

Kod zliczający pozwala na na zbieranie danych do statystyk, które prezentowane są w systemie partnerskim, są to takie dane jak:

 • id akcji,
 • id wydawcy,
 • datę oraz godzinę wykonania akcji,
 • id oraz nazwę prowizji,
 • id kampanii,
 • IP, z którego została wykonana akcja.

Kod zliczający nie ma za zadanie zbierać danych osobowych. Dane osobowe pozostawiane na formularzach są w posiadaniu właścicieli landing page.

 

 

Czy trzeba przygotować banery reklamowe?

Banery reklamowe są narzędziem, które pozwala na prowadzenie działań w marketingu afiliacyjnym. Nie zawsze są konieczne, ale warto zainwestować w dobrze przygotowane kreacje – zarówno pod względem merytorycznym, jak i graficznym.

 

 

W jaki sposób rozliczyć działania afiliacyjne?

Każde działania afiliacyjne, aby były ciągłe i skuteczne, powinny być regularnie rozliczane. Rozliczenie działań afiliacyjnych oznacza tworzenie przez Reklamodawców okresowych raportów.

Z raportów tych powinno wynikać:

 • jaka ilość akcji została wykonana,
 • które akcje zostały zatwierdzone,
 • które akcje zostały odrzucone,
 • jakie są powody odrzucenia poszczególnych akcji,
 • które z akcji mają status oczekujący i powinny być rozliczone w kolejnym okresie,
 • jaka jest suma prowizji do wypłaty.

Rozliczenie działań pozwala na:

 • ocenę skuteczności programu partnerskiego,
 • ocenę efektywności poszczególnych źródeł ruchu, czyli Partnerów,
 • weryfikację kosztów,
 • weryfikację efektywności kanałów i treści marketingowych,
 • weryfikację atrakcyjności oferty.

Regularnie rozliczane działania afiliacyjne zachęcają Partnerów do generowania ruchu.

Podsumowując, afiliacja to kanał sprzedaży online, który powala na zwiększenie ruchu na stronie. Dzięki charakterystycznemu dla tej branży sposobie rozliczania się za efekt, jest względnie tanią opcją, dlatego zawsze warto spróbować i rozpocząć współpracę z Sieciami Afiliacyjnymi i ich Partnerami.

 

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *