Program partnerski – jak to działa?

 

Program partnerski – jak to działa?

Program partnerski to podstawowe narzędzie marketingu internetowego. Pozwala na określenie warunków współpracy pomiędzy Reklamodawcą, a Partnerem, który chce go reklamować za odpowiednią prowizję.

 

Jak działa program partnerski?

Program partnerski działa dzięki wykorzystaniu specjalistycznej technologii, która pozwala na udostępnianie form reklamowych oraz gromadzenie statystyk z ich gromadzenia – jest to technologia afiliacyjna.

Dzięki zastosowaniu systemów afiliacyjnym możliwe jest tworzenie programów partnerskich oraz ich obsługę. Dzięki możliwości tworzenia kodów zliczających (a często i walidujących), system otrzymuje i gromadzi dokładne dane na temat wykonywanych akcji z użycie udostępnianych partnerom kreacji reklamowych, dane te dotyczą m.in.:

 • id partnera;
 • daty oraz godziny wykonania akcji;
 • id oraz nazwy wykorzystanej kreacji reklamowej;
 • id akcji;
 • IP, z jakiego akcja została wykonana;
 • dodatkowych parametrów nadawanych przez partnera, tzw. subid.

Kody zliczające nie umożliwiają gromadzenia danych osobowych użytkowników kreacji reklamowych. Akcja to inaczej informacja o wykonaniu jakieś czynności – zależnie od rodzaju wynagrodzenia oferowanego w programie partnerskim może to być informacja o kliku lub złożeniu zamówienia w sklepie internetowym.

 

Jak można zarabiać na programach partnerskich?

Zarabiać na programach partnerskich można na wiele sposobów, np.:

 • poprzez zamieszczanie banerów reklamowych na swoich stronach lub blogach;
 • poprzez wysyłanie smsów z ofertami i linkami do swojej bazy;
 • poprzez wysyłkę mailingową do swojej bazy;
 • poprzez umieszczanie postów w mediach społecznościowych;
 • wypełniając krótkie wnioski online w imieniu Klienta (wymagane odpowiednie zgody!);
 • używając specjalnie przygotowanych przez Sieci narzędzi, np. wigdety;
 • tworzenie filmów na youtube;
 • poprzez zamieszczanie na stronach internetowych reklam natywnych i artykułów sponsorowanych.

Możesz też mieć inny pomysł, w zasadzie ilość możliwości jest nieograniczona! Ale należy pamiętać, że Reklamodawca może zabronić niektórych form promocji, dlatego zawsze warto zapoznać się z opisem programu partnerskiego.

 

Jak wybrać program partnerski?

Częstym problemem jest dobór odpowiedniego programu. Kluczem jest wiedza o użytkownikach strony, a najważniejsze pytanie to: jakich treści poszukują na stronie jej użytkownicy? Im więcej wiemy o użytkownikach tym lepiej dobieramy treści i reklamy. W zarabianiu na programach partnerskich najważniejsze jest by dotrzeć do Klienta docelowego Reklamodawcy, dla przykładu:

 • wiesz, że odwiedzający Twoją stronę to kobiety w wieku 16-40 lat -> umieść na stronie reklamę kosmetyków, biżuterii, obuwia lub galanterii. Nie skupiaj się na reklamach samochodów, gier komputerowych lub zakładach bukmacherskich.
 • wiesz, że odwiedzający Twoja stronę najczęściej przechodzą na podstronę o zdrowym trybie życia -> wybierz program partnerski książki o zdrowym żywieniu, siłowni, suplementu diety lub sklepu z akcesoriami do ćwiczeń.

Korzystaj z wiedzy i intuicji! Nie zawsze będzie tak, że od razu wybierzesz program partnerki, na którym zarobisz, niekiedy będzie potrzeba czasu i mnóstwa prób, ale z pewnością uda się znaleźć taki, który pozwoli na osiąganie możliwie najwyższych przychodów z reklam.

 

Za co wypłacana jest prowizja?

Najważniejszą cechą marketingu afiliacyjnego jest rozliczanie prowizji za konkretny efekt. Aby prowizja była wypłacona muszą być spełnione warunki jej wypłaty, warunki te powinny być zawarte w opisie programu partnerskiego.

Najczęściej spotykane modele rozliczeń to:

CPM – cost per mille

CPC – cost per click

CPL – cost per lead

CPS – cost per sale

CPA – cost per action

CPO – cost per order

 

Ile można zarobić na programie partnerskim?

Zarobki są zależne od skuteczności oraz skali prowadzonych działań. Afiliacja to forma marketingu, w której wynagradza się efekt.

Najwięksi Partnerzy potrafią zarabiać sześciocyfrowe prowizje! Przez dużego Wydawcę rozumiemy kogoś, kto prowadzi zróżnicowane oraz bardzo intensywne działania, np. posiada bazę danych swoich Klientów, posiada o nich dużą wiedzę, więc jest w stanie odpowiednio profilować formy oraz treści reklam oraz prowadzi działania w Google (uważaj! Czasem mogą być zakazane!).

Mniejsi Partnerzy na przykład posiadacze stron internetowych z 2/3 strony w Google mogą miesięcznie dorobić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Im lepiej dostosowane treści reklamowe do jej odbiorców tym większe szansę na wyższy zarobek.

Nie ma co się zrażać, niejeden mały Wydawca z biegiem czasu stał się dużym!

 

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *