Jak działają sieci afiliacyjne

 

Jak działają sieci afiliacyjne

Sieci afiliacyjne to jeden z elementów współtworzących nowoczesny marketing afiliacyjny. Skupiają wokół siebie uczestników programów partnerskich i ułatwiają współpracę pomiędzy nimi.

 

 

Uczestnicy sieci afiliacyjnych

W najprostszym modelu współpracy w programach partnerskich reklamodawca (sprzedawca produktów lub usług) płaci prowizję za pozyskanie klienta osobie zarabiającej w internecie. W tym modelu występują 3 ogniwa:

  • reklamodawca (sprzedawca),
  • wydawca (marketer afiliacyjny),
  • klient.

Bardziej zaawansowany model współpracy zakłada istnienie sieci afiliacyjnych. Głównym celem działania sieci afiliacyjnych jest tworzenie optymalnego środowiska dla rozwoju i obsługi programów afiliacyjnych. Do 3 wymienionych już ogniw dołącza provider, który dba o ty, by wszelkie procesy w ramach współpracy przebiegały sprawnie i były jak najkorzystniejsze dla każdej ze stron.

 

 

Providerzy – właściciele sieci afiliacyjnych

Providerzy tworzą system łączący wszystkie podmioty współdziałające w ramach sieci. Udostępniają odpowiednie narzędzia – własne rozwiązania techniczne, w tym informatyczne – ułatwiające osiągnięcie wyznaczonych celów biznesowych.

 

 

Reklamodawcy – Organizatorzy programów partnerskich

Reklamodawcy udostępniają produkty lub usługi będące przedmiotem afiliacji. Reklamodawca określa m.in. warunki programu partnerskiego, kreacje graficzne lub linki oraz wynagrodzenie za wykonaną akcję.

 

 

Partnerzy – Wydawcy

Partnerzy to właściciele strony internetowej, profili w social media, list mailingowych lub dostępu w innej formie do grup odbiorców, którzy zarabiają na propagowaniu oferty reklamodawcy zgodnie z warunkami programu partnerskiego.

 

 

Klienci

Klienci to użytkownicy stron internetowych, osoby tworzące społeczność profili partnerów w mediach społecznościowych, czy odbiorcy mailingu od partnerów, którzy wykonają pożądaną przez reklamodawcę akcję.

 

 

Jak działają sieci afiliacyjne

Sieci afiliacyjne wspierają reklamodawców w wyszukiwaniu miejsc (głównie stron internetowych), w których mogą oni oferować swoje produkty i usługi. Dzięki takiej współpracy reklamodawcy zyskują kanały sprzedaży dopasowane pod względem merytorycznym oraz jakościowym do oferowanego produktu.

Reklamodawcy mają też okazję nawiązać współpracę z partnerami dobrze przygotowanymi do prowadzenia działań marketingowych. Sieci afiliacyjne dbają o ciągły rozwój swoich członków, tak, by każda ze stron biorących udział w programach partnerskich osiągnęła maksimum korzyści, czy to w postaci zwiększonej sprzedaży produktów, na którą liczą reklamodawcy, czy w formie wysokich prowizji dla wydawców.

Aby tak się stało niemal każda sieć afiliacyjna prowadzi dla swoich partnerów działania edukacyjne, przenosząc marketing afiliacyjny na wyższy poziom. Z materiałów dostarczanych przez sieci afiliacyjne można zaczerpnąć nie tylko ogólne informacje (np. czym jest content marketing, czy jaka jest rola social media w działaniach afiliacyjnych), ale też praktyczne wiadomości, między innymi o tym jak powinna wyglądać strona internetowa, jak prowadzić bloga, jak tworzyć artykuły lub recenzje, czy które programy partnerskie wybrać, by uzyskać jak najlepszy efekt.

Przede wszystkim zaś, reklamodawcy oraz partnerzy wykorzystują techniczne rozwiązania dostarczane przez sieci afiliacyjne, ułatwiające wykonanie wszystkich zadań wchodzących w skład kampanii afiliacyjnej.

Systemy informatyczne stosowane w ramach sieci afiliacyjnych umożliwiają sprawne wdrażanie kampanii afiliacyjnych, jak również mierzenie efektów podejmowanych działań, czy prowadzenie rozliczeń pomiędzy organizatorami i partnerami programów partnerskich.

 

 

Historia sieci afiliacyjnych

Marketing afiliacyjny w jego początkowej formie mylnie łączy się z firmą Amazon. Tymczasem afiliacja rozwijała się już kilka lat przed powstaniem tej sieci.

Pierwszy znaczący program partnerski wprowadził w 1989 r. William J. Tobin, założyciel kwiaciarni PC Flowers & Gifts. Tobin współpracował z siecią Prodigy, której płacił prowizję od każdej sprzedaży.

Kolejne firmy wykorzystujące marketing afiliacyjny to CDNOW, który w 1994 r. uruchomił swój program BuyWeb, a także Amazon z globalnym programem partnerskim wdrożonym w 1996 r.

Niedługo potem można było usłyszeć o kolejnych sieciach afiliacyjnych – BeFree, Linkshare, czy Clickbank Network.

 

 

Sieci afiliacyjne dziś

Afiliacja to dziedzina, która rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Według Google Trends zainteresowanie hasłem “marketing afiliacyjny” w ciągu ostatnich 5 lat wzrosło dwukrotnie.

źródło: Google Trends

Na polskim rynku trendy kształtują się równie optymistycznie. W branży e-commerce notuje się rekordowe wartości sprzedaży – według danych pochodzących z Euromonitora wzrost sprzedaży w 2018 r. w stosunku do 2017 r. przekroczył 20 proc. Coraz więcej firm dostrzega możliwości, które daje internet, a co za tym idzie, rośnie zainteresowanie działaniami marketingowymi w sieciach afiliacyjnych. Wszystko wskazuje na to, że obecność w sieciach afiliacyjnych stanie się nieodłączną częścią marketingu większości firm.

 

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *