Czy landing page jest naprawdę aż tak ważny?

 

Czy landing page jest naprawdę aż tak ważny?

Landing page to strona, na której ląduje użytkownik po kliknięciu reklamy w internecie. Pod pojęciem reklamy kryje się dowolna forma działań sprzedażowych. Może to być zwykły baner na stronie, wysyłka mailingowa, reklama na Facebooku lub w Google. Z punktu widzenia samego landing page nie jest ważne, jak i skąd pozyskaliśmy ruch. Najważniejsze jest to, w jakim celu go pozyskaliśmy, tzn. co chcemy, aby użytkownik zrobił w następnym kroku. Kampanie afiliacyjne czasami mogą wydawać się do siebie podobne, warto wtedy dobrze przeanalizować ich landing page.

 

 

Landing page vs strona firmowa

Wiele osób nadal nie rozumie idei landing page. Użytkownika pozyskanego przez reklamę przekierowuje się na stronę główną. Jak wiadomo, strona główna zawiera dużo ogólnych informacji i jest tworzona głównie dla promowania marki. Większość tych elementów to niepotrzebne rozpraszacze uwagi.

Mając możliwość dotarcia do wyselekcjonowanej grupy odbiorców, przekierowanie nich na tak ogólną stronę jest błędem. Jeżeli użytkownik zareagował na reklamę, to znaczy, że jest zainteresowany i chce dowiedzieć się więcej. Łatwo domyślić się, że na tym etapie oczekuje konkretnych informacji i danych. Warto więc zadbać o jakość landing page zgodnie z poniższymi zasadami. Efektem będzie kampania reklamowa dające wyższą efektywność.

 

 

Prostota, estetyka, ale i profesjonalizm

Oprócz niepotrzebnych informacji tekstowych na stronie może znaleźć się wiele innych rozpraszaczy. Źle dobrane grafiki, czy zbyt duża różnorodność formatowania to niektóre z nich. Dlatego bardzo ważne jest, aby landing page był estetyczny, ale co to dokładnie znaczy? To znaczy, że nie powinien być zbyt przesycony treściami. A to, co się na nim faktycznie znajdzie powinno ze sobą współgrać. Wygląd powinien pomagać przejść przez proces sprawnie.

Dużym kłopotem jest również brak technicznego profesjonalizmu. Po pierwsze, należy zadbać o bezpieczeństwo przez certyfikat SSL. W przeciwnym razie przeglądarka zasugeruje użytkownikowi, że strona może być niebezpieczna. Takie informacje wzbudzają czujność i tworzą zły dystans do produktu. Po drugie, wszystkie elementy strony muszą działać. W teorii wydaje się to oczywiste, mimo to zdarza się, że jakiś proces na stronie nie działa. Dlatego warto testować wielokrotnie wszystkie buttony, formularze, linki. Nie pozwólmy sobie na tak prosty błąd. W dzisiejszych czasach oczywistością jest również dostosowania strony do urządzeń mobilnych. Może nie budzi to wątpliwości odnośnie do wiarygodności strony, ale na pewno zniechęca dużą część odbiorców.

 

 

Wyeksponowanie zalet, jasne zasady

Duży wpływ na efektywność landing page ma sposób przedstawiania użytkownikowi informacji. Polecamy umieszczać na stronie informacje, które dla użytkownika mają pewną wartość. Zakładamy, że użytkownik, wybierając produkt, o którym czyta, osiągnie pewną korzyść. Chodzi więc o to, aby ta korzyść było bardzo odczuwalna. Dobrze, gdy wymienimy praktyczne zalety, a jeszcze lepiej, gdy tę korzyść zaprezentujemy na grafice. Piszmy o produkcie tak, aby użytkownik czuł, że go potrzebuje.

 

 

Skuteczne Call To Action

Według badań przycisk CTA ma ogromne znaczenie i trudno jest się z tym nie zgodzić. Wezwanie do działania, które jest w nim zawarte, powinno faktycznie zachęcać użytkownika do reakcji. Najważniejsze zasady CTA to: widoczność i jednoznaczność, ale warto poświęcić temu zagadnieniu więcej czasu.

  • Przycisk CTA powinien być umiejscowiony powyżej linii zgięcia strony, tak aby był widoczny od razu po wejściu na stronę. Kolorystycznie i stylowo powinien wyróżniać się, ale jednocześnie być integralną częścią strony. Najlepiej, jeśli będzie oddawał wrażenie realistycznego przycisku i będzie reagował na najechanie na niego oraz naciśnięcie.
  • Tekst na buttonie jest zawsze zdaniem w trybie rozkazującym, ale ostatnio coraz lepiej sprawdza się forma pierwszoosobowa zamiast trzecioosobowej.

Dobrą praktyką jest tekst na buttonie, który mówi coś więcej o tym, co się zaraz stanie. Dodatkowo przekaz ten powinien sugerować, że praca jaką musi wykonać jest nieskomplikowana.

Marketing afiliacyjny w dużej mierze opiera się na kampaniach display, w których użytkownik kierowany jest na stronę Reklamodawcy. Dlatego dla wszystkich uczestników afiliacji ważna i zrozumiała powinna być waga stron docelowych. Więcej o tym, co ważne dla każdego Wydawcy i Reklamodawcy, a o czym rzadko się mówi, znajdziesz w artykule na temat systemów afiliacyjnych.

 

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *