Kampania afiliacyjna okiem Wydawcy

 

Kampania afiliacyjna okiem Wydawcy

Rozważasz zarabianie w programach afiliacyjnych? Dowiedz się jakich przygotowań po stronie wydawcy wymaga kampania afiliacyjna.

Kampania afiliacyjna opiera się na współdziałaniu kilku ogniw :

  • Reklamodawcy – kogoś, kto ma produkt lub usługę na sprzedaż;
  • Wydawcy – partnera, który podejmie działania promocyjne, a za każde takie działanie zakończone sukcesem otrzyma zapłatę;
  • Sieci afiliacyjnej – miejsca pozwalającego na szybkie wyszukiwanie odpowiednich reklamodawców i wydawców oraz sprawne nawiązanie pomiędzy nimi efektywnej współpracy.

Celem działań podejmowanych przez wszystkie wymienione ogniwa jest dotarcie do potencjalnego klienta i nakłonienie go do zakupu produktu (usługi) oferowanego przez Reklamodawcę

 

 

Jak przygotować się do kampanii afiliacyjnej

  1. Dopasuj produkt do swoich odbiorców;
  2. Zapewnij alternatywne kanały komunikacji ze swoją społecznością;
  3. Przygotuj przekaz, który w krótkim czasie zapewni Ci maksymalnie dużą sprzedaż;
  4. Przygotuj się na skalowanie sprzedaży.

 

 

Produkt idealny dla Twoich odbiorców

Przed podjęciem decyzji o wyborze programu afiliacyjnego warto sprawdzić, czy produkt lub usługa, która ma być przez Ciebie promowana odpowiada Twojej społeczności.

Staraj się poznać jak najwięcej szczegółowych informacji o produkcie. Jeśli to możliwe, postaraj się wypróbować go osobiście. Zrecenzuje produkt, starając się przy tym zachować maksimum obiektywizmu.

Sporządzoną charakterystykę i ocenę zestawisz później z rozpoznanymi oczekiwaniami własnej społeczności oraz z recenzjami Twojej konkurencji (osobami promującymi podobne produkty lub usługi).

Wykorzystaj narzędzia umożliwiające poznanie profilu osób odwiedzających Twoje media (blogi, strony internetowe, media społecznościowe). Sięgnij po dane z Google Analytics, czy narzędzi monitorujących internet, takich jak Brand24. Przeglądaj statystyki dostarczane przez Facebooka. Zbieraj informacje o zachowaniach odbiorców płynące z remarketingu.

Obserwuj konkurencyjne media, w których trwa kampania afiliacyjna produktów podobnych do wybranego przez Ciebie. Sprawdź jakie informacje są zawarte w recenzjach tworzonych przez inne osoby. Obserwuj komentarze społeczności skupionej wokół tych mediów. Staraj się poznać ich profil i porównaj go z profilem Twoich odbiorców.

Mając za sobą wszystkie powyższe działania, stwórz ostateczny przekaz do swoich odbiorców – przeczytasz o tym niżej.

 

 

Kampania afiliacyjna w wielu kanałach

Aby utrzymywać ze swoją społecznością stały kontakt, stwórz kilka różnych kanałów komunikacji. Rozwiń e-mail marketing, który umożliwi Ci promowanie produktu w wybranym przez Ciebie momencie (nie tylko wtedy, gdy ktoś odwiedzi Twoją stronę lub bloga).

E-mailing opiera się na liście adresów e-mail Twoich odbiorców. Ważnym zadaniem zatem będzie zbudowanie takiej listy. Twórz zachęty do dzielenia się swoim adresem – w zamian za możliwość korespondowania via e-mail udostępniaj ekskluzywne materiały. Czym są wspomniane ekskluzywne materiały? To wartościowe informacje (np. umożliwiające skorzystanie z dodatkowych funkcji produktu lub uprawniające do skorzystania z rabatu) i dostępne dla określonej grupy odbiorców (np. osób, które w wyznaczonym czasie zapiszą się na listę zainteresowanych kupnem).

Wszelkie widgety, paski informacyjne, przyciski i formularze zachęcające do pozostawienia adresu e-mail umieszczaj w eksponowanym miejscu, np. na górze strony, powyżej linii zgięcia strony (widoczny bez konieczności scrollowania). Jeśli element ten chcesz umieścić w innym miejscu, np. z boku strony, zadbaj, by nie otaczało go zbyt dużo “rozpraszaczy” – innych przycisków, CTA, informacji, etc.

 

 

Atrakcyjny przekaz promujący produkt

Znając profil swoich odbiorców możesz stworzyć przekaz, który będzie dla nich atrakcyjny. Dowiedz się, jaka forma jest dla nich ciekawa i funkcjonalna. Nie ograniczaj się do tekstu. Udostępniaj filmy o produkcie, organizuj webinary, nagrywaj podcasty. Wykorzystuj te opcje, które pozwalają Ci zarobić więcej w określonym czasie.

Formułując przekaz, staraj się przytoczyć jak najwięcej użytecznych informacji. Zamiast zapewniać, że produkt jest warty kupna, przedstaw jego cechy, pokaż jego przydatne funkcje, wymień zalety, ale i wady. Jeśli możesz opowiedzieć jakąś historię związaną z promowanym produktem, zrób to.

 

 

Skalowanie sprzedaży

Gdy kampania afiliacyjna przynosi oczekiwane rezultaty, warto pomyśleć o rozwijaniu swoich metod promocyjnych. Masz już listę mailingową i intensywnie z niej korzystasz, ale nie każdy Twój odbiorca jest skłonny korzystać z tego kanału komunikacji. Dlatego warto rozwijać działania SEO na stronie i przyciągać tych, którzy szukają rozwiązania swoich problemów, wpisując frazy kluczowe w wyszukiwarkę internetową.

Jeśli Twoje działania są na tyle skuteczne, by zapewnić Ci nieco wolnych środków na płatną reklamę, rozważ ją – zarówno w Google, jak i w mediach społecznościowych. To świetny sposób na zebranie audytorium do kolejnego webinaru lub zapisu na organizowane wydarzenie.

Możesz też zdecydować się na marketing automation. W ten sposób oszczędzisz czas, a jednocześnie możesz trafić ze swoim przekazem do większej liczby osób. Ponadto, wykorzystując specjalistyczne oprogramowanie możesz “rozgrzewać” swoich odbiorców, przeprowadzając ich od fazy uświadomienia sobie problemu do fazy zdecydowanego na zakup klienta.

 

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *