Email marketing w afiliacji – budowanie listy mailingowej

 

Email marketing w afiliacji – budowanie listy mailingowej

Każdy wysłany email to świetna okazja, by do treści dołączyć link afiliacyjny. Link może przenieść na Twoją stronę (stronę Wydawcy) lub stronę Twojego partnera (stronę Reklamodawcy). Tak możesz wykorzystać email marketing w afiliacji. Zanim jednak odbiorca Twojego maila wykona zyskowny dla Ciebie ruch, musisz nieco popracować. Jak przygotować się do kampanii mailowej?

 

 

1. Zgody na przesyłanie treści reklamowych

Gdyby nie konieczność posiadania zgód na przesyłanie treści reklamowych w wiadomościach email, tworzenie list mailingowych byłoby niezwykle łatwe. Prawdopodobnie ten wpis rozpocząłby się od problemu kreacji samych maili, z pominięciem kwestii pozyskania ich odbiorców. Jest jednak inaczej.

W Polsce obowiązują 3 akty prawne, które regulują zasady marketingu drogą mailową:

  • Ustawa o ochronie danych osobowych;
  • Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną;
  • Prawo telekomunikacyjne.

Aby działać zgodnie z prawem, należy wybrać skuteczny system zapisywania się odbiorców na listę mailingową wraz z wyrażeniem stosownych zgód.

 

 

2. Możliwość wypisania się z listy mailingowej

Osoba, która wyraża zgodę na otrzymywanie od Ciebie maili (opt in) musi mieć możliwość wypisania się z listy mailingowej (opt out). Lepiej jest przy tym umieszczać opcję wypisu z listy w miejscu jak najlepiej dostępnym i widocznym, np. stopka każdego emaila oraz stopka strony internetowej.

Pominąwszy wszelkie kwestie prawne, Twoja otwartość na wypisanie się odbiorcy z listy mailingowej z pewnością zachęci go do zapisu potencjalnych subskrybentów.

 

 

3. Jak stworzyć bazę mailingową?

Listę mailingową możesz budować zarówno przez własną stronę internetową, jak i poza nią.

Zachęta do zapisu na listę w zamian za wartościowe treści.

Wielu wydawców proponuje wartościowe treści w zamian za zapis do newslettera. To dobra opcja, pod warunkiem jednak, że treści rzeczywiście są wyjątkowe, czy unikatowe. Jakie treści można oferować w zamian za adres mailowy? Atrakcyjne mogą być wszelkiego rodzaju raporty, zestawienia, infografiki, samouczki, opracowania, etc.

Formularz zapisu w bocznym pasku strony (side bar).

Kolejnym sposobem na budowanie listy mailingowej jest zamieszczenie formularza z wezwaniem do zapisu w bocznym pasku strony. Jeśli zbieranie adresów emailowych jest Twoim priorytetem staraj się nie zaśmiecać bocznego paska na stronie. Nie rozpraszaj uwagi potencjalnego subskrybenta innymi CTA (call to action) w tym miejscu. Nie podawaj zbyt dużej ilości informacji. Pozwól skupić się odbiorcy tylko na tym jednym, istotnym dla Ciebie działaniu.

Zachęta do zapisu w górnym pasku strony.

Top strony jest dobrym miejscem na przypomnienie o możliwości zapisu do newslettera lub wręcz stworzenie miejsca, by ten zapis zrealizować. Trudnością może być takie zaprojektowanie miejsca zapisu, by nie zajmowało zbyt dużej powierzchni w pasku.

Pop up z zapisem do newslettera.

Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie zaproszenia do zapisu w pojawiającym się okienku pop up’u. Kilka lat temu chętnie wybierano opcję, w której okienko pop up’u pojawiało się zaraz po wejściu na stronę. Dziś, w czasach, gdy każde otwarcie strony oznacza konieczność zamykania okienek z informacjami wymaganymi prawem należało znaleźć inne rozwiązanie – mniej irytujące użytkowników internetu. Obecnie częściej spotyka się pop up’y pojawiające się przy opuszczaniu strony przez odwiedzającego. Wydaje się, że jest to lepsza metoda przekonywania odbiorców do pozostawienia wydawcy swojego adresu email.

Nasze propozycje nie są pełną listą możliwości, które można wykorzystać przy budowaniu listy mailingowej za pośrednictwem strony internetowej. W tym miejscu pozostawiamy mnóstwo miejsca Twojej wyobraźni.

Budowanie listy mailingowej offline. Zbieranie adresów mailowych wraz z wyrażonymi zgodami na przesyłanie treści marketingowych może być bardzo skuteczne, jeśli zdecydujesz się na działania poza internetem. Dobrym sposobem jest rozdawanie podczas spotkań biznesowych ankiet lub wartościowych materiałów z załączoną zgodą i miejscem na podpis subskrybenta.

Pośrednio, okazją do budowania listy mailingowej jest wymiana wizytówek. Dlaczego pośrednio? Ponieważ wizytówka jest zgodą do przesłania maila w temacie odbytego spotkania. Natomiast w przesłanej wiadomości email można załączyć zaproszenie do subskrypcji newslettera. Jeśli zostanie zaaprobowane, zyskasz kolejną pozycję na swojej liście.

 

 

4. Kreacja zaproszenia do zapisu na listę mailingową

Jak przekonać współczesnego odbiorcę treści do pozostawienia swojego adresu email? Z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem serwowanie mu długich i zawiłych formułek prawniczych. Nie wymagają tego przepisy RODO.

Co musisz zamieścić w komunikacie do Twojego subskrybenta? Wymagana jest informacja o tym, jakiego rodzaju treści można spodziewać się w mailach od Ciebie. Mogą to być newsy branżowe, ekskluzywne materiały, których nie opublikujesz na blogu (np. wywiady z postaciami liczącymi się w branży, darmowe wejściówki na eventy, wyniki prowadzonych przez Ciebie ankiet, reklamy produktów). Jeśli zamierzasz promować produkty pochodzące z programu partnerskiego, musisz poinformować o tym osoby, które zapisują się do mailingu.

Skuteczna lista mailingowa

Opisaliśmy 4 kroki, które trzeba przejść, by przygotować bazę mailingową. Zanim uruchomisz pierwszą wysyłkę maili do swoich odbiorców, staraj się ich skategoryzować.

Przygotuj emaile dla każdej kategorii odbiorców z osobna. Dostosowując wiadomości do preferencji i stopnia zaangażowania grup subskrybentów, zwiększysz swoją skuteczność i zarobisz więcej.

 

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *